W dniach 28 sierpnia- 11 września już po raz dwudziesty siódmy w naszym mieście zamieszkali artyści malarze z całej Polski by przez kilkanaście dni starać się zobaczyć to czego inni nie widzą i uchwycić na płótnie to co zwykle nieuchwytne. Oglądali, zwiedzali, przechadzali się ulicami Dębna szukając inspiracji do stworzenia wspaniałych dzieł, które zostawią w trwałej kolekcji Dębnowskiego Ośrodka Kultury wzbogacając ofertę kulturalną i edukacyjną naszej jednostki. W czasie swojego pobytu zobaczyli stary Kostrzyn, zaliczyli spływ kajakowy oraz wzięli udział w Gminnych Dożynkach w Dolsku zwiedzając przy okazji tamtejszy piękny, restaurowany pałac. Niektórzy z malarzy zostali nawet powołani do komisji oceniającej wieńce dożynkowe!
Zgodnie z tradycją dębnowskich plenerów zorganizowany został także wieczór przybliżający sylwetkę jednego z naszych gości. Tym razem był to pochodzący z Grecji Telemach Pilitsidis, który Dębno odwiedził po raz pierwszy. Publiczność zgromadzona na sali widowiskowej mogła zobaczyć film przybliżający twórczość Telemacha oraz wysłuchać pisanych przez Niego wierszy, które czytali aktorzy teatru KOD – Zuzanna Warunek i Hubert Suda. Na koniec sam artysta długo i ciekawie opowiadał o swoim życiu, które nie zawsze było łatwe ponieważ do Polski uciekł przed wojną.
Komisarzem artystycznym pleneru była wspaniała gorzowska artystka Anna Szymanek, która jest z nim związana od samego początku i która dwadzieścia osiem lat temu ( w 2020 roku plener nie odbył się z powodu pandemii) przywiozła go do naszego miasta.
W czwartek, 9 września w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbyła się poplenerowa wystawa robocza z udziałem autorów obrazów natomiast już niedługo zostanie przygotowana wystawa stała XXVII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego w Dębnie, którą każdy z Państwa będzie mógł podziwiać wstępując w nasze progi. Choć plener dobiegł końca i artyści rozjechali się już do domów jesteśmy wdzięczni za to, że zostawili u nas coś co sprawi, że już na zawsze będą z nami – przepiękne obrazy pełne niezwykłych barw i emocji!
W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas:
- Anna Szymanek (komisarz artystyczny pleneru) – artysta malarz, ceramik, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków, uhonorowana srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureatka Motyla – Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
- Anna Cichocka (Warszawa) – absolwentka Politechniki Warszawskiej, członkini Związku Polskich Malarzy i Grafików.
- Beata Topolińska (Warszawa) – absolwentka liceum plastycznego w Jarosławiu i Wydziału Historii Sztuki UKSW w Warszawie. Pedagog, krytyk, teoretyk i praktyk sztuk pięknych.
- Natalia Brzezińska (Polkowice) – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia.
- Bogumiła Twardowska – Rogacewicz (Jelenia Góra) - absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1990 r. uzyskała dyplom z zakresu projektowania graficznego w klasie prof. Jana Jaromira Aleksiuna. Zajmuje się projektowaniem graficznym i malarstwem. W dorobku ma ponad 30 wystaw indywidualnych oraz udział w wielu prezentacjach zbiorowych.
- Łukasz Korczyński (Wrocław) - absolwentem Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, obronił pracę dyplomową z Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.
- Ałła Trofimenkova- Herrmann (Łagów) - urodziła się i wychowała w niewielkiej osadzie koło Pskowa. Do liceum plastycznego uczęszczała w Leningradzie, obecnym Petersburgu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie.
- Roma Pilitsidis (Głogów) - ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych w Głogowie. W latach 1994–1999 studiowała w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze , uzyskując dyplom w 1999 r. w pracowni malarstwa prof. Jana Gawrona. Od 1999 roku pracowała w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, od 2000 r. na stanowisku kierownika działu sztuki a następnie na stanowisku kierownika Działu Organizacji Wystaw Wydawnictw i Promocji. Była również kustoszem i opiekunem kolekcji sztuki współczesnej. W roku 2003 ukończyła studia podyplomowe w zakresie muzealnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 2003–2008 prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2011 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
- Juliusz Marweg (Piotrków Trybunalski) - absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Łodzi, dyplom uzyskał w 1980 roku w pracowni prof. Antoniego Starczewskiego. We wczesnej twórczości uprawiał gobelin, tkaninę unikatową, rysunek i malarstwo. Później oddał się wyłącznie malarstwu. Wypracował własny styl - rodzaj organicznej abstrakcji z rysunkowym linearyzmem i rodzajem faktury przypominającej splot w tkaninie.
- Janusz Debis (Białystok) -, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, nauczyciel malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym im. Artura Grottgera w Supraślu.
- Jan Żyrek (Koniaków) - urodził się w 1966 roku w Istebnej. Artysta realizujący się również w rzeźbie, projektowaniu. Jednak główny kierunek to malarstwo, czym zajmuje się zawodowo.
W ciągu 20 lat pracy artystycznej powstało ponad 350 rzeźb i ok. 2000 obrazów. Malarstwo nawiązujące do XIX-wiecznego romantyzmu oraz polskich kolorystów. Prace artysty znajdują się głównie w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii, Kanadzie i USA; również w muzeach, galeriach sztuki i domach aukcyjnych. Uczestnik plenerów malarskich i wystaw konkursowych. Od 2008 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
- Telemach Pilitsidis - Urodził się 7 stycznia 1941 roku w Kivotos, w Grecji.
W latach 1956 – 1961 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.
W latach 1961-1967 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1967 roku dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Jerzego Nowosielskiego. Zrealizował 70 wystaw indywidualnych i uczestniczył w ponad 400 wystawach zbiorowych. Przez wiele lat pracował jako wykładowca w uczelniach i szkołach plastycznych. Członek związku Polskich Artystów Plastyków.
- Julika Danuta Matuszak (Gorzów Wielkopolski) - Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Liceum Plastycznego w Szczecinie. Jej malarstwo głównie utrzymane jest w tendencji POP ART. Inspiracją do twórczości są pejzaże miejskie o ciekawej architekturze i obiektach urbanistycznych, uchwycone sceny rodzajowe a także przyroda.
- Włodzimierz Browiński (Dębno) – absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze na kierunku Wychowanie Plastyczne. Maluje pejzaże i martwe natury w technice olejnej
i pastelowej. Stałym motywem Jego prac jest zieleń i woda.